Dzika róża

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie krzewu dzikiej rółży magazynu Jesieni Wieku

Płatki i owoce dzikiej róży ze względu na swoje liczne walory, zarówno te smakowe jak i lecznicze znalazły zastosowanie w lecznictwie, w kosmetologii jak i w kuchni.
Dzika róża jest popularnie rosnącym krzewem przy domach, drogach i lasach, w parkach. Jest rośliną łatwą w uprawie, niewymagającą, poza dużą ilością światła.

Owoc dzikiej róży

Owoc dzikiej róży to niezwykle bogate źródło witaminy C. Poza tym zawiera witaminy A, B1, B2, E i K, karotenoidy, kwas foliowy, garbniki i pektyny.
Związki te mają działanie wzmacniające, przeciwzapalne (przez co znalazły zastosowanie w leczeniu zwyrodnienia stawów, w takich preparatach aptecznych jak Hyal forte czy Flexi Hyal). Stosowane są także pomocniczo w nadciśnieniu i chorobach serca (składnik aptecznej mieszanki Cardiosan) czy chorobach wątroby (składnik preparatu Cholesol).
Owoce zrywa w pełni dojrzałe (od sierpnia do października), ale nie przejrzałe. Zebrane po przymrozkach charakteryzują się obniżoną zawartością witaminy C.

Zdjęcie  dzikiej rółży magazynu Jesieni Wieku

Płatki dzikiej róży

Z kolei płatki dzikiej róży to źródło flawonoidów (o działaniu przeciwutleniającym), antocyjanów, garbników, a także olejku eterycznego i wody różanej. Znalazły zastosowanie w farmacji w bólu gardła (np. preparat Fiorda), dolegliwościach skórnych czy niestrawności. W kosmetologii olejek ze świeżych płatków używany jest w perfumach, kremach, zapachowych mydełkach. Z kolei w tonikach wygładzających i odświeżających skórę wykorzystuje się wodę różaną (jako pozostałość po destylacji).
Płatki zbieramy już na początku kwitnienia i rozkładamy w celu wysuszenia w ciemnym i przewiewnym miejscu.

Przepisy kulinarne z dzikiej róży

Przetwory z owoców dzikiej róży
Suszenie oraz rozdrabnianie owoców obniża zawartość witaminy C aż o połowę. Natomiast ze względu na bardzo dobrą rozpuszczalność witaminy C w wodzie przerabianie owoców w wyciągach wodnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Herbatka z dzikiej róży

O działaniu rozgrzewającym i wzmacniającym, doskonała na chłodne zimowe wieczory.
Wysuszone owoce dzikiej róży (w całości lub wydrążone), rozgnieść, zalać na 20-30 minut wrzącą wodą i przykryć. Po przecedzeniu nadaje się do picia.

Nalewka z owoców dzikiej róży

W celu sporządzenia nalewki należy1 kg owoców róży zasypać dwoma szklankami cukru i wlać 1,5 litra czystej wódki, a następnie odstawić na tydzień w ciepłym miejscu (od czasu do czasu wstrząsnąć). Następnie po przecedzeniu i przelaniu do butelki trzymać nalewkę w lodówce.
Stosowanie 2 razy dziennie dużą łyżkę jako środek poprawiający przemianę materii.

Dżem z owoców dzikiej róży

1 kg owoców (po umyciu, odkrojeniu końcówek, pokrojeniu na pół i oczyszczeniu z pestek i włosków) umyć. Owoce gotować ok 1 godziny, dodać cukier (ok 4 razy więcej niż róży) i przełożyć na gorąco do słoików, odwrócić do góry dnem.

Konfitura z owoców dzikiej róży

Owoce należy smażyć ok 15-20 minut i odstawić na noc. Na drugi dzień czynność powtórzyć do momentu, aż owoce będą szkliste. Gorącą konfiturę przełożyć do słoików, odwrócić do góry dnem.


Przetwory z płatków dzikiej róży

Nalewka z płatków dzikiej róży

Składniki: 500g płatków róży (białe końcówki mogą być gorzkie, dlatego trzeba je odciąć), 1,5 litra wódki, 3 szklanki wody, 3 szklanki cukru i sok z czterech cytryn.
Płatki przełożyć do słoika, zalać wódką, szczelnie przykryć i odstawić w chłodne miejsce na ok. 2 miesiące, aż nalewka przyjmie złotą barwę. Przecedzić nalewkę. Dodać sok z cytryn, zagotować wodę z cukrem (do rozpuszczenia cukru) i po ostudzeniu dodać do nalewki. Po przelaniu do butelek ostawić na około 4 miesiące.

Syrop z płatków dzikiej róży

Do sporządzenia syropu należy użyć ok 6 szklanek płatków róży, 3 szklanki wody, 3 szklanki cukru i sok z dwóch cytryn
Płatki po zalaniu wodą z cukrem należy odstawić na noc do lodówki. Następnego dnia syrop gotować ok. pół godziny do 45 minut (aż płatki staną się przezroczyste). Zostawić na kilka godzin, po czym ponownie zagotować syrop, odcedzić płatki i odparować na ogniu. Na końcu dodać sok z cytryny. Przelać do butelki.

Konfitura z płatków dzikiej róży

Składniki: 100g płatków róży, ok 300g cukru, sok z 1 cytryny (dla zachowania koloru), ok 1,5 szklanki wody
Płatki po wypłukaniu rozgnieść i ułożyć w szerokim słoiku warstwami, każdą zasypując cukrem. Następnie przykryć i pozostawić na noc. Następnego dnia należy ugotować wodę z cukrem, dodać sok z cytryny i gotować 5 minut, po czym ostudzić. Dodać płyn z płatków róż i gotować na małym ogniu ok 20 minut. Gorącą konfiturę od razu przełożyć do słoików i odwrócić do góry dnem.

Przecier różany

Składniki: 200 g (ok. 3 litrów) płatków róży, ok 300-500g cukru, sok z połowy cytryny
Płatki róży ucierać z cukrem do uzyskania gładkiej konsystencji (lub zmiksować w blenderze) i dodać sok z cytryny. Przełożyć do słoików lub zamrozić.

Cukier różany

Płatki róży (ok. 1 szklanki) utrzeć z niewielką ilością cukru. Dodać kolejną porcję cukru i rozłożyć na blaszce, włączyć piekarnik na temp. 40-50°C i mieszać od czasu do czasu. Tak przygotowany cukier można przechowywać do 3 miesięcy w suchym miejscu.