Lawenda lekarska

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do artykułu Lawenda magazynu Jesieni Wieku

Lawenda (łac. Lavandula officinalis) to krzew należący do rodziny Wargowych (Labiatae). Do celów leczniczych zbiera się w lipcu i sierpniu, nie do końca rozwinięte kwiaty lawendy i suszy. Kwiaty zawierające olejek eteryczny o silnym aromatycznym zapachu używane są do celów leczniczych, perfumeryjnych i kosmetycznych. Oprócz olejku zawierają także garbniki, antocyjany, związki trójterpenowe, kwasy organiczne i sole mineralne.

 

Działanie i zastosowanie lawendy

Napar z kwiatów lawendy i olejek lawendowy stosowane doustnie:

  • Poprawiają procesy trawienia poprzez zwiększenie wydzielanie soku żołądkowego i żółci.
  • Posiadają działanie napotne i moczopędne.
  • Działają łagodnie rozkurczająco na mięśnie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Stosowane są w bólu brzucha, wzdęciach i kolkach jelitowych.
  • Ponadto zmniejszają napięcie nerwowe, niepokój i lęk oraz ułatwiają zasypianie. Olejek jest składnikiem dostępnych w aptece kropli Nervosol, a wyciąg z kwiatów lawendy wchodzi w skład suplementu diety Nervomix Control.

Olejek lawendowy

  • Olejek lawendowy ma również działanie bakteriobójcze, a stosowany zewnętrznie ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwświądowe oraz przeciwreumatyczne.
  • Występuje w preparatach stosowanych zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł, w płynach do inhalacji w stanach zapalnych oskrzeli, płuc, krtani i gardła.
  • Dodatkowo olejek dodawany jest do maści stosowanych w trudno gojących się ranach, w kremach na hemoroidy np. Venobon, preparatach przeciwreumatycznych. Takie działanie posiada np. Spirytus lawendowy (Lawenol), stosowany w bólach mięśniowych, mięśniowo-stawowych i nerwobólach.
  • Olejek lawendowy stosowany jest do kąpieli, aromatyzacji oraz masażu, wchodzi także w skład popularnego preparatu Amol.

 

Bardzo powszechne są również mydła lawendowe, kremy, balsamy czy płyny do kąpieli. Ponadto zapach lawendy skutecznie odstrasza mole.

Działania niepożądane lawendy

Olejek lawendowy w zbyt dużych dawkach może wywołać stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit oraz drażnić nerki i płuca. Ponadto może podrażnić skórę, wywołując jej nadmierne zaczerwienieni i rozgrzanie.

Przetwory z lawendy

Napar z lawendy

W celu sporządzenia naparu należy 1 łyżkę kwiatów lawendy zalać 1,5 szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem 15 minut, następnie po 10 minutach przecedzi.

Pić pół szklanki naparu 3 razy dziennie.

Wino lawendowe

Do 10g kwiatów lawendy dodać 5g owoców kolendry i 2g owoców. Całość zalać pół litrem czerwonego wina i zostawić pod przykryciem na 2 tygodnie, często mieszając. Następnie przecedzić.

Pić 2 razy dziennie po małym kieliszku.

 

Literatura:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski, Warszawa 1989