Prawidłowe przyjmowanie leków przez osoby starsze.

Kategoria: Opieka i problemy osób starszych Zdjęcie do artykułu Prawidlowe przyjmowanie lekow przez osoby starsze magazynu Jesien Wieku

Dużym problemem, nie tylko wśród osób starszych, jest tzw. wielolekowość, czyli przyjmowanie wielu leków równocześnie. Są to nie tylko leki dostępne na receptę, lecz także leki OTC, czyli dostępne bez recepty oraz suplementy diety. Wraz z wiekiem cierpimy na coraz więcej dolegliwości, dlatego problem stosowania wielu leków jednocześnie dotyczy w szczególności osoby starsze

Zatem jeśli już stosujemy leki jak robić to prawidłowo?

 Poniżej kilka przydatnych sposobów na poradzenie sobie z przyjmowaniem leków.

 

Pojemniki na leki

Istnieją specjalne pojemniki na leki dostępne w aptekach. Posiadają one przegródki na dni tygodnia i 3 lub 4 pory dnia. Dzięki temu leki możemy posegregować raz w tygodniu. Pusta przegródka będzie oznaczać, że lek już zażyliśmy.

 Zdjęcie do artykułu Prawidlowe przyjmowanie lekow przez osoby starsze magazynu Jesien Wieku

Czas i okres przyjmowania leków

Dotyczy to leków stosowanych w sposób ciągły jak i tych, które stosujemy przez krótki okres czasu np. antybiotyki, w przyjmowaniu których istotne jest odpowiedni odstęp pomiędzy dawkami i czas przyjmowania.

 

Posiłki

W przypadku niektórych leków ważne jest to co jemy przyjmując leki. Przykładem takim są leki stosowane w osteoporozie czy antybiotyki z grupy tetracyklin, których nie wolno łączyć z solami wapnia, zawartych w produktach mlecznych.

Jedne leki stosuje się na czczo inne w trakcie lub po posiłku.

 

Przyjmowanie kilku leków równocześnie

W przypadku, gdy o jednej porze musimy zażyć kilka leków ważne jest czy nie ma pomiędzy nimi interakcji. Takim przykładem są niektóre leki stosowane w biegunce, które należy stosować w odstępie pomiędzy innymi lekami, tak, aby nie zaburzały ich wchłaniania.

 

Regularność przyjmowania leków

Aby nie zapomnieć o przyjęciu lekarstwa możemy ustawić sobie alarm np. w telefonie przypominający o konieczności zażycia leku.

Innym sposobem, sprawdzonym przez pacjentów, jest raz w tygodniu naklejanie karteczek np. na lodówce, przypominających o konieczności zażycia leku i po jego przyjęciu zerwanie kartki.

 

Postać leku

Leki występują w różnych postaciach – doustnej, podskórnej, dożylnej czy doodbytniczej. Niektóre tabletki czy kapsułki trzeba połknąć, inne rozgryźć, a jeszcze inne najpierw rozpuścić w wodzie i wypić.

 

Pozycja i sposób przyjmowania leków

Leki należy przyjmować w pozycji stojącej lub siedzącej, nigdy w pozycji leżącej, ze względu na ryzyko zachłyśnięcia

Jeżeli mamy problem z połykanie tabletek, poprośmy lekarza o przepisanie takich tabletek, które można podzielić. W tym celu można zakupić w aptece specjalne urządzenie do dzielenia tabletek. Pamiętajmy, że nie wszystkie tabletki można dzielić, ponieważ tracą one swoje działanie lub wręcz stają się szkodliwe.

Są też dostępne nowoczesne postacie leków, tabletki, które rozpuszczają się w jamie ustnej i nie trzeba ich połykać. Jeżeli tego typu postać jest niedostępna można poprosić lekarza o przepisanie syropu czy czopków zamiast tabletek.

 

Pamiętaj popijaj leki tylko wodą! Chyba że lekarz lub producent zaleca inaczej.

 

Przechowywanie leków

Odpowiednie przechowywanie leków jest bardzo istotne.

Chroń leki przed wilgocią (dobrze zamykaj opakowanie), zbyt wysoką temperaturą i światłem oraz dostępem przed dziećmi.

Sprawdź czy lek nie musi być przechowywany w lodówce (szczególnie dotyczy to szczepionek) – nie trzymaj leku na drzwiach lodówki.

Leki zawsze przechowuj w oryginalnym opakowaniu!

Nie wyrzucaj ulotki, a jeśli ją zgubiłeś, możesz poprosić farmaceutę o jej kopię.

 

Data ważności

Nigdy nie stosuj leku po upływie jego daty ważności podanym na opakowaniu. Przeterminowany lek wyrzucaj do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników – znajdziesz je w większości aptek oraz niektórych przychodniach.

 

Okres stosowania leku po otwarciu opakowania

Nie tylko data ważności leku jest ważna. Często na opakowaniu producent pisze jaki okres możemy stosować lek po otwarciu opakowania. Dotyczy to np. syropów czy kropli do oczu. Przydatne jest  zapisywanie na opakowaniu daty otwarcia preparatu.

 

Stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Poproś lekarza o dokładne rozpisanie schematu stosowania leku na kartce. Jeśli czegoś nie zrozumiałeś to możesz jeszcze poprosić farmaceutę w aptece o wyjaśnienie.

 

Schematy dawkowania leków

Często lekarze zapisują schematy dawkowania symbolami 0 – 0 – 1, gdzie „0” oznacza nie przyjmować leku, w tym przypadku rano i w południe, „1”-zażyć lek, tutaj wieczorem.

0 – 0 – < 1  lek zażyć przed kolacją

0 – 0 – 1 >  lek zażyć po kolacji

 

Leki należy zażywać w spokoju, a nie np. w trakcie oglądania telewizji, kiedy łatwiej o pomyłkę.

 

Powyższe zasady stosowania leków są niezwykle istotne, gdyż mają wpływ na działanie oraz toksyczność leku.

 

Zdarza się, że osoby starsze mają problemy z poradzeniem sobie z ilością leków, np. z powodu zaburzeń pamięci, drżenia rąk czy skomplikowanego schematu dawkowania. Warto zastanowić się wtedy nad pomocą opiekuna, osoby, która przyjdzie do nas i pomoże nam w przygotowaniu leków, podzieleniu ich i sprawdzeniu czy robimy to prawidłowo. W razie wątpliwości pójdzie z nami do lekarza w celu konsultacji. Taką usługę ofertuje firma specjalizująca się w opiece nad osobami starszymi Jesień Wieku. Zobacz ofertę.