Rodzaje środków absorpcyjnych

Kategoria: Opieka i problemy osób starszych

 Delikatna skóra krocza pod wpływem moczu może ulec podrażnieniu. Pojawiają się wtedy zaczerwienienie, pieczenie, wysypka, a nawet poważne zmiany zapalne skóry, odleżyny czy trudno gojące się rany. Wtedy niezbędne stają się specjalne wkładki urologiczne lub pieluchomajtki czyli tzw. środki absorpcyjne (środki wchłaniające). Dają poczucie komfortu i eliminują nieprzyjemne zapachy oraz kłopotliwe moczenie, a także utrzymują mocz z dala od skóry.

 

Środki wchłaniające dostępne na rynku dzielimy (w zależności od stopnia niedotrzymania moczu, budowy ciała, trybu życia oraz wedle indywidualnych potrzeb) na:

  • pieluchy anatomiczne – dla osób z bardzo dużym problemem niedotrzymania moczu oraz o ograniczonej sprawności fizycznej (osoby leżące).

Posiadają materiał absorbujący i dostępne są w różnych rozmiarach  i o różnym poziomie wchłaniania. zakładane są wokół bioder za pomocą przylepców.

  • wkłady anatomiczne (urologiczne) – do stosowania przez osoby sprawne ruchowo i żyjące aktywnie, o małym i średnim stopniu niedotrzymania moczu.

Dostępne są w różnych rozmiarach (w zależności do  stopnia wchłaniania) – mini (o najmniejszej chłonności), midi i super (o największej chłonności) i o różnych kształtach anatomicznych (innych dla kobiet i mężczyzn). Wkłady dla kobiet przypominają podpaskę, posiadają jednak większość chłonność.

  • pieluchomajtki – dla osób ze średnim i dużym stopniem niedotrzymania moczu, sprawnych ruchowo i prowadzących aktywny tryb życia.

Różnią się poziomami wchłaniania. Wyglądają jak duże wkładki, jednakże  o wiele większej powierzchni zabezpieczającej przed przepuszczaniem moczu (również kału).

  • majtki chłonne – cieńsze od pieluch anatomicznych i pieluchomajtek oraz o dużo większej chłonności. Są to przewiewne majtki z przymocowanym w kroku wkładem chłonnym, które zakłada się jak zwykłą bieliznę, przez co są wygodne w użyciu.
  •  podkłady i prześcieradła (w różnych rozmiarach) służą do zabezpieczenia materaca przed zamoczeniem.

 

W zależności od potrzeb i stopnia nasilenia dolegliwości możemy dobrać odpowiedni rodzaj środku adsorbującego do indywidualnych potrzeb, nie pogarszając przy tym jakości życia.