Delikatna skóra krocza pod wpływem moczu może ulec podrażnieniu. Pojawiają się wtedy zaczerwienienie, pieczenie, wysypka, a nawet poważne zmiany zapalne skóry, odleżyny czy trudno gojące się rany. Wtedy niezbędne stają się specjalne wkładki urologiczne lub pieluchomajtki czyli tzw. środki absorpcyjne (środki wchłaniające). Dają poczucie komfortu i eliminują nieprzyjemne zapachy oraz kłopotliwe moczenie, a także utrzymują mocz z dala od skóry.
Środki wchłaniające dostępne na rynku dzielimy (w zależności od stopnia niedotrzymania moczu, budowy ciała, trybu życia oraz wedle indywidualnych potrzeb) na:
- pieluchy anatomiczne – dla osób z bardzo dużym problemem niedotrzymania moczu oraz o ograniczonej sprawności fizycznej (osoby leżące).
Posiadają materiał absorbujący i dostępne są w różnych rozmiarach i o różnym poziomie wchłaniania. zakładane są wokół bioder za pomocą przylepców.
- wkłady anatomiczne (urologiczne) – do stosowania przez osoby sprawne ruchowo i żyjące aktywnie, o małym i średnim stopniu niedotrzymania moczu.
Dostępne są w różnych rozmiarach (w zależności do stopnia wchłaniania) – mini (o najmniejszej chłonności), midi i super (o największej chłonności) i o różnych kształtach anatomicznych (innych dla kobiet i mężczyzn). Wkłady dla kobiet przypominają podpaskę, posiadają jednak większość chłonność.
- pieluchomajtki – dla osób ze średnim i dużym stopniem niedotrzymania moczu, sprawnych ruchowo i prowadzących aktywny tryb życia.
Różnią się poziomami wchłaniania. Wyglądają jak duże wkładki, jednakże o wiele większej powierzchni zabezpieczającej przed przepuszczaniem moczu (również kału).
- majtki chłonne – cieńsze od pieluch anatomicznych i pieluchomajtek oraz o dużo większej chłonności. Są to przewiewne majtki z przymocowanym w kroku wkładem chłonnym, które zakłada się jak zwykłą bieliznę, przez co są wygodne w użyciu.
- podkłady i prześcieradła (w różnych rozmiarach) służą do zabezpieczenia materaca przed zamoczeniem.
W zależności od potrzeb i stopnia nasilenia dolegliwości możemy dobrać odpowiedni rodzaj środku adsorbującego do indywidualnych potrzeb, nie pogarszając przy tym jakości życia.
Strona główna › Forum › Rodzaje środków absorpcyjnych
Ten temat zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 głos. Ostatnia aktualizacja:
M. 9 lata, 5 miesiące temu.
Musisz być zalogowany, aby odpowiedzieć w tym temacie.