Grypa – kilka faktów

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do usługi Jesień Wieku.

Grypa to choroba dobrze wszystkim znana od wieków. W ciągu setek lat wybuchały epidemie i pandemie grypy na całym świecie. Spowodowane są one mutacjami wirusa. Dotychczas nie znaleziono środka, które skutecznie zatrzymałby wirusa grypy. Dlatego warto przyjrzeć się naszemu wrogowi bliżej.
Grypa to choroba układu oddechowego wywołana przez wirusa grypy. Wirus grypy typu A występuje u ludzi i ptaków, typu B tylko u ludzi, typu C natomiast u ludzi, psów i świń. Grypa zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednakże czasami prowadzi do poważnych powikłań.


Jak się zarazić grypą?

Grypa rozprzestrzenia głównie w miesiącach zimowych się droga kropelkową (czyli przez kichnięcie lub kaszlnięcie chorego). Po około 1 do 2 dni od zarażenia występują objawy grypy. Osoby chore są źródłem wirusa przez około 5 dni.

Jakie są objawy grypy?

Typowe objawy grypy są ostre i zaczynają się gwałtownie, są to wysoka gorączka (powyżej 38° C), ból głowy, bóle mięśni, ból gardła, kaszel, dreszcze, brak apetytu, dodatkowo osłabienie i rozbicie mogące utrzymać się nawet do 2 tygodni po przebytej infekcji. Objawy grypy ustępują po 3-5 dniach. Jednak grypa może trwać ponad 7 dni. Czasami pojawiają się powikłania.

Jakie są powikłania grypy?

Powikłania grypy są bardzo groźne. Mogą być to zapalenie oskrzeli, płuc, krtani, zatok, zapalenie mięśni i rabdomioliza (uszkodzenie tkanki mięśniowej), zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia czy zapalenie mózgu i opon mózgowych, zapalenie ucha środkowego.

Jak zapobiegać i leczyć grypę?

Co roku pojawiają się nowe szczepionki na grypę. Należy rozważyć indywidualnie ich podanie, szczególnie wśród osób o podwyższonym ryzyku zachorowania.
Ryzyko zachorowania na grypę zwiększa się u osób u których występują choroby układu oddechowego (np. astma), choroby serca (np. niewydolność mięśnia sercowego), zakażenie HIV, osoby chore na cukrzycę, otyłe czy po przeszczepach.
Istnieją leki przeciwwirusowe takie jak amantadyna, oseltamiwir (znany jako Tamiflu), rimantydyna, zanamiwir. Leki te dostępne są tylko na receptę i stosuje się je ściśle według zaleceń lekarza.

W praktyce leczenie grypy to tzw. leczenie objawowe, polegające na leczeniu konkretnych objawów grypy. W tym celu stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, leki na ból gardła czy na kaszel. Dodatkowo zastosowanie znajdują preparaty z witaminą C oraz pochodzenia roślinnego, stosowane w formie syropów czy tabletek na bazie czarnego bzu ( Sambucus Nigra), a w szczególności ich standaryzowane wyciągi mają właściwości przeciwwirusowe. Idealnie sprawdzają się zarówno w profilaktyce jak i na już istniejącą grypę. Dodatkowo zastosowanie znalazły wyciąg z jeżówki (Echinacea) czy wyciąg z aloesu. Leki te można kupić w aptece bez recepty.

W okresie ryzyka zachorowania na grypę warto przestrzegać paru prostych zasad:
przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk, używanie osobnych sztućców)
unikanie dużych zbiorowisk ludzi
unikanie kontaktu z chorym na bliżej niż 1,5-2m
zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania (można użyć maseczek ochronnych)