Homeopatia – krótka charakterystyka

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie leków homeopatycznych magazynu Jesieni Wieku

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał słowo homeopatia. Kojarzona jest czasami`z „czarną magią”, często wyśmiewana i lekceważona, ale czy tak na prawdę ktoś z Państwa przyjrzał się temu zagadnieniu z bliska? Postaram się w niniejszym artykule opisać w kilku zdaniach podstawy homeopatii.

Co to jest homeopatia?

Homeopatia (z połączenia języka łacińskiego homeo – podobny i greckiego pathos – choroba, cierpienie) to indywidualna metoda leczenia, która opiera się na reakcjach organizmu chorego, a nie na samych cechach choroby (jak w klasycznym leczeniu, w którym leczymy objawy choroby).

Twórcą homeopatii był dr. Samuel Hahnemann, urodzony w 1755 roku w Niemczech, zmarł w 1843 roku w Paryżu.
W homeopatii obowiązuje zasada „Similia similibus curentur” (podobne leczy podobne), czyli zasada podobieństwa, to samo co wywołuje chorobę leczy ją. Dlatego lekarz homeopata prowadzi długi wywiad z pacjentem w celu przeprowadzenia prawidłowej diagnozy i prawidłowego dobrania leków.

Leki homeopatyczne (w przeciwieństwie do klasycznych leków) otrzymuje się z substancji wywołującej u zdrowego człowieka podobną chorobę.Podawane są w małych lub nieskończenie małych dawkach.W homeopatii używa się w większości przypadków surowców pochodzenia naturalnego.

Czas trwania leczenia

W miarę poprawy stanu chorego wydłuża się stopniowo odstępy czasu między dawkami.
Leki homeopatyczne występują w formie granulek (małych kuleczek z sacharozy i laktozy), kropli, proszków, również maści, czopków, zastrzyków.
Standardową dawką jaką przyjmuje pacjent jednorazowo jest 5 granulek (leku z tubki 4g). Małe dzieci lub osoby starsze mogą rozpuścić granulki w niewielkiej ilości wody i podać lek łyżeczką.
Ważną zasadą jest zachowanie minimum 15 minutowego odstępu pomiędzy podaniem leku homeopatycznego, a leku klasycznego oraz między posiłkami.

Zaletą stosowania leków homeopatycznych jest ich bezpieczeństwo, trudno jest przedawkować te leki, nie uzależniają, przypadki uczuleń i przedawkowań zdarzają się niezwykle rzadko.