Kuna domowa

Kategoria: Magazyn Zdjęcie do artykułu Kuna domowa magazynu Jesieni Wieku

Kuna domowa (kamionka) jest bardzo podobna do kuny leśnej (tumaka), jednakże odrobinę od niej mniejsza. Odróżnić ją można po większej głowie, krótszych i bardziej okrągłych uszach oraz długiej, rozwidlonej na piersi, białej plamie Ponadto ma nagie opuszki stóp i brązowo-szarą, ostrą sierść. Żyje w lasach Europy i Azji oraz osiedlach ludzkich. Żywi się drobnymi zwierzętami oraz ptakami i ich jajami. Lubi tez owoce tj. jagody, wiśnie, czereśnie. Młode kuny (w ilości od 2 do 6) rodzą się raz w roku od marca do kwietnia. Żyją do 10 lat. Kuny są aktywne nocą. Ich terytorium sięga do 4 tysięcy hektarów.
Ślady kuny domowej to ułożone blisko siebie dwa odciski łapek, w przeciwieństwie do kuny leśnej z widocznymi palcami i pazurami.

Kuny domowe wyrządzają wiele szkód

Kuny domowe to popularne i zarazem uporczywe drapieżniki, potrafiące nam skutecznie uprzykrzyć życie. Ich zwinna i smukła sylwetka pozwala im na wciśniecie się w niemal każdą szczelinę. Dzięki pazurom nie mają problemów ze wspinaniem się nawet po pionowych ścianach.
Wyrządzają wiele szkód w przydomowych gospodarstwach, nawiedzając hodowle gołębi, bażantów czy kur. Niestety szybki rozrost populacji sprawia, że coraz częściej stają się one problemem nie tylko mieszkańców wsi, ale również miast. Potrafią znaleźć sobie stanowisko nie tylko w stodołach i przydomowych budynkach, ale także zajmują poddasza zamieszkałych domów, niszcząc ocieplenia i izolacje budynków, przez co sprawiają ich właścicielom wiele problemów.
Ponadto wyrządzają olbrzymie szkody w pojazdach pozostawionych przed domem. Wchodzą do ciepłych elementów samochodu, najczęściej w okolicach silnika, gdzie przegryzają przewody unieruchamiając auto i powodując związane z tym duże straty finansowe.

Jak pozbyć się kuny domowej?

Jest wiele metod walki z kunami. Niestety często trzeba dużo pomysłów i cierpliwości, aby się ich pozbyć na dobre.
Jeżeli kuna się jeszcze nie zadomowiła u nas skuteczne są odstraszacze, które emitują ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi, ale drażniące zwierzę. Urządzenia te, o zasięgu średnio 200m, powinny zniechęcić zwierzę do wejścia na naszą posesję.
Podobne odstraszacze sprawdzają się pod maską samochodu. Zasilane są z akumulatora na 12V. Warto zainwestować około 100 zł, ponieważ naprawa instalacji zniszczonej przez kuny może okazać się bardzo kosztowna.
Najczęściej jednak zdajemy sobie sprawę z problemu jak już zwierzę wyrządziło nam szkody.
Jedną z powszechnie stosowanych metod walki z kunami jest zastosowanie żywołapki. Są to specjalne pułapki żywołowne o odpowiedniej konstrukcji (jedno- lub dwu-wejściowe), które po wejściu kuny do środka zamykają się, przez co zwierze zostaje uwięzione. Ważne jest umieszczenie pułapki w odpowiednim miejscu, do którego kuna często wchodzi np. strych czy elementy konstrukcyjne domu. Odchody kuny będą najlepszą wskazówką gdzie umieścić klatkę. Można też wysypać mąkę w celu sprawdzenia, którędy kuna dostaje się do środka.
Dobra przynęta jest również niezwykle istotna. Dobrze sprawdza się surowe jajko kury czy kawałek kurczaka. Ważne jest, aby nie dotykać pułapki rękami (użyj do tego rękawic ochronnych), ponieważ kuna wyczuje nasz zapach jeszcze przez długi czas. Złapaną kunę w pułapkę należy wywieźć jak najdalej od domu. Taką klatkę można zakupić w specjalnych sklepach. Jest to koszt ok 100-200zł.

Kuny generalnie nie lubią intensywnych zapachów oraz hałasu. We Francji, gdzie problem kun jest również powszechny zastosowanie znalazły kulki zapachowe (z naftaliny) odstraszające mole i rozsypane w miejsca, do których kuna lubi powracać.

Kolejną metodą jest rozmieszczenie tygrysich lub lwich odchodów (można o nie poprosić w zoo) lub sierści psa, których kuna będzie wolała unikać.

Jednak najbardziej sprawdzoną metodą na pozbycie się kuny z domu jest dokładne uszczelnienie wszystkich otworów, którymi zwierzę może się dostać do środka. Najpierw musimy być pewni, że nie ma jej wewnątrz budynku, w przeciwnym razie uwięzimy ją w środku.