Przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej

Kategoria: Opieka i problemy osób starszych Zdjęcie do artykułu Przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej.magazynu Jesieni Wieku

Potrzeba mieszkaniowa to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka. Wraz z wiekiem chcemy być jak najdłużej samodzielni, niechętnie zmieniamy środowisko, a szczególnie miejsce zamieszkania. Osoby dorosłe w pełni sprawne nie potrzebują specjalnego przystosowania otaczającej przestrzeni, natomiast osoby starsze, najczęściej o mniejszej sprawności ruchowej, potrzebują specjalnego dostosowania miejsca zamieszkania do swoich potrzeb.

Na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej można uzyskać finansowanie z rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego.

Przestrzeń mieszkalna

Jeśli chodzi o powierzchnię mieszkania często nie mamy możliwość zastąpienia małego lokalu większym, ale po dokonaniu kilku zmian możemy odpowiednio je przerobić.

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osób niesprawnych ruchowo

Dysfunkcja narządu ruchu powoduje, że potrzebujemy większej przestrzeni komunikacyjnej i manewrowej. Dla osób mających trudności w poruszaniu się ważne jest odpowiednie dobranie i ustawienie mebli, umożliwiających łatwe otwieranie, a także składowanie i wyszukiwanie rzeczy, które byłyby w zasięgu rąk. Pomyślmy nad usunięciem zbędnych przedmiotów utrudniających poruszanie się. Potrzebne też będzie więcej dodatkowego miejsca na gimnastykę czy domową rehabilitację. Poza tym zastanówmy się czy dywan lub wykładzina nie stanowi zagrożenia. W łazience sprawdzą się maty antypoślizgowe.

Samo wyposażenie nie może przypominać wyposażenia szpitalnego, co wpłynie negatywnie na psychikę i nastrój seniora. Mieszkanie ma być nie tylko funkcjonalne, ale także przytulne i wygodne.

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osób niedowidzących

Osoby niedowidzące potrzebują nie tylko większej przestrzeni komunikacyjnej, lecz także miejsca do składowania niezbędnych przedmiotów, gdzie w łatwy sposób można będzie je odszukać. Poza tym ważne jest zadbanie o eliminacje wystających narożników.

Przydatne stanie się odpowiednie oświetlenie, zróżnicowanie faktur i barw materiałów, a także sygnały dźwiękowe i informacje dotykowe w miejsce wizualnych.

Dodatkowo gładkie ściany, bez chropowatej struktury, zmniejszają ryzyko zranienia. Odpowiednio dobrane zapachy mogą pomóc w poruszaniu się osobie niedowidzącej np. zapach jedzenia kojarzy się z kuchnią, a mydła i dezodorantu z łazienką.

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osób niedosłyszących

Osoby niedosłyszące nie potrzebują większej przestrzeni lecz zastąpienia akustycznego przekazu informacji przez informacje dotykowe i wizualne. Dodatkowo występowanie dźwięków zakłócających może powodować dyskomfort. W związku z tym niezwykle istotne staje się wytłumienie wszelkich pogłosów, hałasu ulicznego oraz dźwięków z sąsiednich mieszkań. Efekt ten możemy osiągnąć przy użyciu odpowiednich materiałów wykończeniowych, okien i przegród. Dzwonek telefonu czy alarmu powinien być w miarę możliwości umieszczony we wszystkich pomieszczeniach.

Odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu

Dodatkowo w przypadku dostosowania mieszkania do potrzeby osoby starszej cierpiącej na określone schorzenia tj. choroby układy krążenia, układu oddechowego, nerwowego czy odpornościowego należy stworzyć odpowiednie warunki mikroklimatyczne. Osiągniemy to z pomocą odpowiednio dobranych i zamontowanych systemów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, a także ruchomych żaluzji czy rolet, chroniących przed przegrzaniem. Przydatne staną się także nawilżacze powietrza. Dodatkowo osoby cierpiące na alergie wymagają usunięcia z ich otoczenia przedmiotów lub materiałów wykończeniowych wywołujących u nich alergię.

Materiały wykończeniowe

Przystosowanie mieszkania to również odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych (tj. barwa, faktura), budowlanych i konstrukcyjnych, prawidłowo wykonane instalacje i podłączenia, zastosowanie specjalnych urządzeń, uchwytów, odpowiedniej armatury i innych udogodnień. Może wiązać się z prostymi zmianami, a czasami trzeba przeorganizować całe mieszkanie.

Wyposażenie mieszkania

Niezwykle istotne staje się odpowiednie wyposażenie mieszkania tj. specjalistyczne łóżka, materace, stoliki przyłóżkowe, balkoniki, podnośniki, wózki czy krzesła. Sprzęt taki można kupić w specjalistycznych sklepach, co może wiązać się z  wysokim kosztem. Niektóre firmy umożliwiają zakup sprzętu rehabilitacyjnego na raty bądź jego wypożyczenie.

Dodatkowo osoby starsze mogą wymagać pomocy ze strony osób bliskich, opiekunów czy fizjoterapeutów, co należy uwzględnić przy planowaniu mieszkania.

Jakość mieszkania

Jeśli bierzemy pod uwagę jakość mieszkania ważna jest nie tylko wygoda, funkcjonalność, trwałość i niezawodność, lecz także koszt eksploatacji i ewentualnych napraw.

 

Ponieważ potrzeby i wymagania różnych osób i ich rodzin różnią się, a nie ma gotowego wzorca, jak dostosować mieszkanie, ważne jest aby znaleźć  odpowiednią firmę, która specjalizuje się w przystosowaniu mieszkania do potrzeby seniora, ma odpowiednie  doświadczenie i doradzi nam jak uzyskać najlepszy efekt końcowy, dzięki któremu osiągniemy satysfakcję.

 

Niestety polskie mieszkania i domy nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób starszych. Jesień Wieku świadczy usługę dostosowania mieszkania do potrzeby osoby starszej i niepełnosprawnej.

 

 

Literatura:

Przemysław Nowakowski, Jerzy Charytonowicz, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wybrane problemy jakości środowiska życia osób niepełnosprawnych