Barszcz Sosnowskiego

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do artykułu Barszcz sosnowskiego magazynu Jesieni Wieku

 Barszcz Sosnowskiego potocznie „zemsta Stalina”, to niebezpieczna roślina należąca do rodziny selerowatych. Powoduje poważne w skutkach i długo gojące się oparzenia skóry. Roślina ta została sprowadzona do Polski w latach 50tych minionego wieku w celu uprawy na pasze dla bydła. Wkrótce jednak zaprzestano jej uprawy.

Barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość nawet 4 metry.

Łodyga, w dolnej części pokryta jest fioletowymi plamkami liście są szerokie i mają zaostrzone końcówki, natomiast białe kwiaty tworzą duży baldach.

Dlaczego Barszcz Sosnowskiego ma taką złą sławę?

Najbardziej niebezpiecznymi związkami są furanokumaryny zawarte w wydzielinie włosków gruczołowych rośliny, które pod wpływem promieniowania UVA i UVB powodują groźne oparzenia, II i III stopnia. Chwast ten najbardziej groźny jest w okresie kwitnienia i owocowania. Wtedy nawet pośredni kontakt z rośliną może prowadzić do oparzeń.

Objawy oparzenia Barszczem Sosnowskiego

Objawy oparzenia pojawiają się od 30 minut do około 2 godzin od kontaktu z rośliną. Jak silna jest reakcja danej osoby zależy od indywidualnej wrażliwości, jednakże wysoka temperatura, słońce oraz duża wilgotność powietrza nasilają objawy. Barszcz Sosnowskiego podrażnia także drogi oddechowe, wywołuje bóle głowy, nudności, wymioty, a także zapalenie spojówek. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Stan zapalny trwa około 3 dni, po tygodniu podrażnione miejsce ciemnieje, co może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Natomiast nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe utrzymuje się kilka lat.

Co zrobić gdy mieliśmy kontakt z Barszczem Sosnowskiego?

Jak najszybciej umyj narażone miejsca wodą z mydłem, zmień ubranie i skontaktuj się z lekarzem.  Unikaj słońca przez dwie doby. Możesz użyć maści natłuszczającej, regenerującej i przyspieszającej gojenie np. Linomag, Alantan, Bepanten.

Gdzie rośnie Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego rośnie szybko ze względu na dużą zdolność do regeneracji oraz wytwarzanie dużej ilości nasion. Szybko zachwasza łąki, tereny przydrogowe, wzdłuż jezior, rzek, a także ogrody i parki.

Na stronie stworzonej przez Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie można znaleźć mapę stanowisk Barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego w Polsce.  Zobacz mapę,