Reumatoidalne zapalenie stawów

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do artykułu reumatoidalne zapalenie stawow magazyny Jesieni Wieku

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS, gościec) to przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna stawów, w której dodatkowo występują zmiany pozastawowe i powikłania układowe, dotyczy około 1% populacji. Nieleczona niszczy stawy, unieruchamia je i prowadzi do poważnej niesprawności. Odpowiednie i szybko podjęte leczenie hamuje postęp choroby i zapobiega powikłaniom.

Jakie są przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów to proces zapalny wewnątrz stawów, w którym obserwuje się symetryczne zapalenie stawów. Przyczyny nie są do końca znane. Prawdopodobnie mogą do nich należeć:

 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenia w obrębie układu odpornościowego,
 • zakażenia bakteryjne lub wirusowe,

Poza tym:

 • płeć (kobiety chorują częściej),
 • czynniki hormonalne,
 • palenie papierosów,
 • otyłość.
 • silny stres

Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?

Często pierwsze objawy choroby zostają przeoczone. Początkowo przypominają grypę tj. ogólne osłabienie, gorączka, ból mięśni, utrata apetytu.  Następnie pojawia się ból i sztywność, obrzęk i zapalenie stawów, wrażliwość stawu na ucisk, a w konsekwencji ograniczona ruchomość, deformacja stawów i niepełnosprawność. Charakterystycznym objawem jest sztywność poranna stawów. Najczęściej proces zapalny zaczyna się od drobnych stawów – rąk i nadgarstka.

Jakie są powikłania RZS?

Poza stawami proces zapalny obejmuje inne narządy i może prowadzić do:

 • guzków reumatoidalnych – bezbolesnych podskórnych guzków w miejscach najbardziej narażonych na ucisk, często na łokciach czy rękach
 • miażdżycy, co w konsekwencji może prowadzić do niewydolności serca i zawału,
 • do zapalenia naczyń, chorób płuc, nerek, osteoporozy, zapalenia spojówek, niedokrwistości i zmian w obrębie nerwów.


Jak rozpoznać RZS?

W przypadku pojawienia się objawów choroby należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie do reumatologa. Chorobę rozpoznaje się na podstawie badań obrazowych i laboratoryjnych. Z badań laboratoryjnych wykonuje się RF (czynnik reumatoidalny), Anty-CCP (przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi), a także inne testy tj. morfologia krwi, OB, CRP. Badania obrazowe to badania radiologiczne (RTG), rezonans magnetyczny i ultrasonografię.

Rozpoznanie choroby ustala się w oparciu o tzw. kryteria ACR – Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego, a chorobę rozpoznaje się w momencie, gdy pacjent spełnienia 4 z 7 poniższych kryteriów:

 1. sztywność poranna stawów utrzymująca się minimum 1 godz., przez min. 6 tygodni
 2. zapalenie trzech lub więcej stawów występujące w jednym czasie, stwierdzone przez lekarza, utrzymujące się przez min. 6 tygodni
 3. zapalenie stawów ręki (nadgarstkowych, śródręczno–paliczkowych lub międzypaliczkowych bliższych) utrzymujące się przez min. 6 tygodni
 4. symetryczne zapalenie stawów trwające min. 6 tygodni
 5. obecność guzków reumatoidalnych
 6. obecność czynnika reumatoidalnego
 7. zmiany radiologiczne – nadżerki i osteoporoza przystawowa

W jaki sposób leczy się RZS?

Leczenie farmakologiczne

Łagodną postać RZS leczy się za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zmniejszają ból i poprawiają komfort życia, jednakże nie zapobiegają i nie opóźniają deformacji stawów. Podstawową rolę odgrywają tzw. leki modyfikujące przebieg choroby. Leki te mają poważne działania niepożądane, dlatego leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie. Ich działanie polega na hamowaniu postępu choroby, zapobiegają powstaniu nieodwracalnych zmian w stawach. Niestety leki te nie prowadzą do wyleczenia, a po ich odstawieniu choroba wraca. Są to takie leki jak: metotreksat (lek pierwszego wyboru), leflunomid, sulfasalazyna, sole złota (starszy środek o niejasnym mechanizmie), chlorochina.
Poza tym istnieją leki nowszej generacji, stosowane gdy inne leczenie okazuje się nieskuteczne tj. adalimumab, etanercept, infliksymab, certolizumab, golimumab, abatacept, tocilizumab, rytuksymab.
Dodatkowo stosuje się glukokortykosteroidy, hamujące proces zapalny, jednakże nie nadające się do stosowania ich długotrwale.

Leczenie niefarmakologiczne

Poza tym czasami istnieje potrzeba wykonania:

 • punkcji stawu
 • endoprotezy, czyli sztucznej protezy zniszczonego stawu
 • synowektomii – zabieg usuwający zmienioną błonę maziową
 • zabiegu korygującego i rekonstrukcyjnego stawu
 • artrodezy – usztywnieniu stawu w celu eliminacji bólu

 

Oprócz stosowanych leków i zabiegów w chorobie bardzo ważna jest:

 • odpowiednia dieta pomagająca utrzymać prawidłową masę ciała,
 • wsparcie psychiczne (ponieważ chorobie może towarzyszyć silny ból i niesprawność)