Zasady dawkowania leków – przydatne informacje

Kategoria: Magazyn Zdjęcie do artykułu magazynu Jesieni Wieku

Prawidłowe dawkowanie leków przepisanych przez lekarza lub kupionych w aptece bez recepty jest niezwykle istotne. Często niestety przyjmuje się leki o nieodpowiedniej porze, w nieprawidłowej dawce, podaje z pokarmem, z którym nie powinno się łączyć, nie miesza się przed użyciem (ważne w przypadku zawiesin) czy źle przechowuje. Poniżej kilka przydatnych informacji na temat dawkowania i oznaczenia leków.

Dawkowanie leków. Miary domowe

Wiele leków przepisanych przez lekarza dozujemy sami posługując się tzw. domowymi miarami np. łyżeczka do herbaty. Nie zawsze do syropu czy płynu dołączone są miary, Zatem powinniśmy znać orientacyjne ich masy. Poniższa tabela ułatwi Państwu dawkowanie leków samodzielnie w domu.

„Miary domowe” (orientacyjne masy w gramach)

Miara

Woda i płyny na bazie wody

Płyny olejowe i nalewki na bazie alkoholu

Syropy

Łyżka stołowa

15 g

12 g

20 g

Łyżka deserowa

10 g

9g

13 g

Łyżeczka do herbaty

5g

4g

6g

Dawki leków tzw. dawki zwykle stosowane są to dawki przeciętne, przyjęte dla mężczyzny w wieku 20-40 lat i masie ciała 70 kg. Dlatego dawki powinny być dobierane indywidualnie, szczególnie dotyczy to osób starszych i dzieci.

Czym popijać leki?

Zasada generalnie jest jedna. Leki należy popijać czystą (przegotowaną i ostudzoną) wodą. Istnieją oczywiście wyjątki i w tym celu zawsze warto przeczytać ulotkę dołączoną do leku lub zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Sposób przechowywania leków wydawanych z apteki

Temperatura pokojowa oznacza temperaturę od 15 do 20ーC. Chłodne miejsce oznacza pomieszczenie o temperaturze nie przewyższającej 15ーC. Chronić od światła oznacza tyle, że lek należy przechowywać w opakowaniu ze szkła ciemnego lub w pomieszczeniu nieprzenikliwym dla światła (np. ciemnej szafce). Preparaty silnie aromatyczne (np. zawierające olejki eteryczne) powinny być za każdym razem dobrze zamknięte.

Wykazy substancji leczniczych

Często na opakowaniach leku istnieje dodatkowa informacja na temat tego, do jakiego wykazu należy dana substancja lecznicza.

Wykaz A – to substancje bardzo silnie działające. Oznaczone są białym napisem na czarnym tle z białą obwódką.

Wykaz B – to substancje silnie działające. Oznaczone są czerwonym napisem na białym tle z czerwoną obwódką.

Wykaz N – Wykaz środków odurzających – to substancje odurzające (narkotyki) i leki psychotropowe. Oznaczone są białym napisem na czarnym tle z czerwoną obwódką.

Jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania dotyczące dawkowania lub oznaczenia leków to zapraszam na dyskusję na forum (po zarejestrowaniu się).