Algi ze względu na swoje liczne i cenne właściwości (Zobacz artykuł: ”Algi – coraz bardziej doceniane”) znalazły szerokie zastosowanie.
Algi w kosmetologii
Algi znalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii. Obecnie powstało szereg całych serii kosmetyków na bazie alg np. Thalgo czy Galenic Ophycee,
- Algi idealnie pielęgnują skórę.
- Utrzymują wilgoć, odbudowują warstwę hydrolipidową i chronią przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
- Rozjaśniają skórę
- Uszczelniają ściany naczynek i przeciwdziałają tworzeniu się „pajączków”
- Dzięki dużej zawartości antyoksydantów chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przez co opóźniają procesy starzenia i pojawienie się zmarszczek.
- Kwas alginowy służy do zagęszczania m. in. żeli pod prysznic, szamponów i past do zębów. Poza tym dzięki właściwościom wiązania wody nawilża i działa ochronne na skórę.
- Kwas hialuronowy wpływa na jędrność i elastyczność skóry
- Alkohole hydroksylowe tj. D-mannitol i sorbitol odżywiają i nawilżają skórę i regulują produkcję łoju, hamując rozwój bakterii, idealnie nadając się do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Dodatkowo zawartość węglowodanów oraz siarki wspomaga to działanie.
- Nienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają gojenie drobnych ran i odbudowują naskórek, łagodzą podrażnienia, mają działanie antyalergiczne i przeciwzapalne, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, ze skłonnościami do alergii.
- Zielone i brunatne algi morskie stosuje się do balsamów i żeli wyszczuplających, stosowanych na cellulit, poza tym kwas alginowy pobudza mikrokrążenie, a jod przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Algi w odchudzaniu
Dzięki dużej zawartości błonnika algi stosowane są w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, powodując uczucie sytości. Dodatkowo jod przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczów. Herbata z suszonych alg skutecznie oczyszcza organizm z toksyn.
Algi w kuchni
Wodorosty są stosowane w kuchni, zarówno nie przetworzone jak i po ugotowaniu, jako dodatek do sałatek, kanapek, zup, mięs czy jako składnik sushi. Suszone mogą być alternatywą dla chipsów. Ponieważ algi są praktycznie niewyczuwalne, chleb z wodorostami praktycznie nie różni się od klasycznego.
Kwas alginowy, agar i karagen, bez zapachu i smaku, o właściwościach absorpcji wody, znalazły zastosowanie jako substancje żelujące i stabilizator w produkcji m.in. deserów, przetworów czy napojów, Agar często zastępuje żelatynę zwierzęcą
Algi w farmacji i medycynie
W medycynie chińskiej glony wykorzystywane są do leczenia obrzęków, opuchlizn, zapalenia stawów, chorób skóry.
Suplementy zawierające algi uzupełniają dietę, zwłaszcza w białka. Polecane są osobom starszym, po przebytych operacjach, cierpiącym na anemię, w trakcie i po chemioterapii oraz radioterapii.Gotowe preparaty to np. Spirulina Hawajska (Spirulina Pacifica) czy Chlorella.
Omegamed DHA to produkty szczególnie polecane dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom starszym w celu uzupełnienia diety w kwasy DHA, pozyskiwane z alg morskich, co zapewnia im lepszy smak i zapach (brak odczucia „odbijania się rybą” w przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych preparatów).
Strona główna › Forum › Algi i ich szerokie zastosowanie
Ten temat zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 głos. Ostatnia aktualizacja: M. 9 lata, 8 miesiące temu.
Musisz być zalogowany, aby odpowiedzieć w tym temacie.