Bluszcz nie tylko na kaszel

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do artykułu Bluszcz magazynu Jesieni Wieku

Bluszcz pospolity (z łac. Hedera helix) to wiecznie zielony krzew należący do rodziny Araliowatych. W Polsce chętnie sadzony jest jako roślina ozdobna. Mało kto wie, że bluszcz posiada białozielone kwiaty, niestety w Polsce rzadko spotykane.

 

 Działanie i zastosowanie bluszczu

Liście bluszczu zbierane pod koniec lata są surowcem leczniczym. Zawierają alkaloid emetynę, saponiny trójterpenowe, flawonoidy, fenolokwasy, skopolinę i beta-karoten.

Wyciąg z liści ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i rozkurczowe. Dzięki temu znalazł zastosowanie w leczeniu uciążliwego kaszlu i zapalenia oskrzeli, pomocniczo także w astmie, krztuścu u dzieci oraz migrenie. W aptece bez recepty wyciąg z bluszczu możemy kupić w takich syropach jak Hederasal, Prospan czy Hedelix.

Bluszcz pobudza krwawienia miesięczne u kobiet i dzięki temu stosowany jest w zaburzeniach miesiączkowania. Ponadto posiada działanie przeciwnowotworowe.

W lecznictwie ludowym bluszcz stosowany jest zewnętrznie w postaci kąpieli i okładów jako środek przeciwbólowy w bólach reumatycznych i do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.

 

Działania niepożądane bluszczu

 Po przekroczeniu dawek maksymalnych mogą pojawić się wymioty i biegunki, a także podrażnienia żołądka i jelit.

 Magazyn Jesieni Wieku. Bluszcz.

Przetwory z bluszczu

 Napar z liści bluszczu stosowany w stanach zapalnych gardła i oskrzeli

W celu sporządzenia naparu należy 1 łyżkę rozdrobnionych liści bluszczu zalać szklanką gorącej wody i pozostawić na noc, a następnie podgrzać do wrzenia. Zostawić na  10 minut i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

 

 

 

 

Literatura:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski, Warszawa 1989