Choroba Pageta

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do artykułu Choroba Pageta magazynu Jesieni Wieku

Choroba Pageta to przewlekła choroba kości. Występuje u 2-3% osób po 60 roku życia. W wyniku choroby po utracie kości następuje budowa tkanki kostnej o zmienionej strukturze i gorszej jakości. Kość ulega pogrubieniu. Prowadzi to do złamań i zapaleń stawów sąsiadujących z kością dotkniętą chorobą.


Jaka jest przyczyna choroby Pageta?

Uważa się ze przyczyną choroby jest infekcja wirusów z rodziny paramyksowirusów. np. wirus odry. Mogą być to także czynniki genetyczne.

Jakie są objawy choroby Pageta?

Objawami choroby Pageta są bóle kości w miejscach zależnych od obszarów dotkniętych chorobą. Mogą być to bóle pleców, nóg, głowy czy stawów, a także deformacje kości oraz złamania. Objawy te często są mylone z innymi chorobami np. z chorobą zwyrodnieniową stawów, co może prowadzić do błędów w diagnozie.

Jak wykryć chorobę Pageta?

Chorobę Pageta można wykryć poprzez badanie radiologiczne kości, scyntygrafię kości oraz badanie krwi.

Powikłania choroby Pageta

Choroba ta może prowadzić do głuchoty, niewydolności serca, ucisku rdzenia kręgowego i silnego bólu czy w najgorszym przypadku do nowotworu kości.

Leczenie choroby Pageta

Leczenie jest podobne jak osteoporozy (Zobacz artykuł: „Osteoporoza i jej leczenie”). Czasami wymaga leczenia chirurgicznego.