Każdy z nas, bez wyjątku starzeje się. Starzenie i zmiany w organizmie są zaprogramowane genetycznie. Dojrzałość osiągamy w wieku około 25 lat. Od około 60 roku życia zaczynamy odczuwać skutki starzenia się.
Jakie zmiany nas czekają na które musimy już w okresie młodości zacząć się przygotowywać?
Zmiany w zachowaniu, wyglądzie i funkcjonowaniu organizmu.
Wiek poznajemy po wyglądzie skóry (jej kolorze, elastyczności i jędrności), włosów (siwienie i wypadanie), sylwetce czy sposobie poruszania się.
Starsze osoby często stoją na zgiętych stawach biodrowych i kolanowych, uwypuklając plecy. Ich krok jest częściej chwiejny i wolniejszym, ruchy natomiast stają się bardziej ograniczone.
Zmiany w składzie ciała
W wieku 80 lat tracimy 50% masy mięśni (zamieniając ją na tkankę tłuszczową).
Dlatego bardzo ważna jest stała aktywność fizyczna. Nie zapobiega ona w prawdzie utracie mięśni i kości, ale ją opóźnia.
Wraz z wiekiem zmienia się skład naszego organizmu. Od 25 roku życia zmniejsza się beztłuszczowa masa ciała, masa kości i mięśni. Jeśli nasza masa się nie zmniejsza to mięśnie zostały zastąpione przez tłuszcz. Następuje utrata wody. Dla przykładu noworodek składa się w 80% z wody, 20 latek – w 70%, a osoba starsza – w 60%.
Homeostaza
Coraz gorzej nasz organizm radzi sobie z utrzymaniem stałości środowiska wewnętrznego wobec zmian w środowisku zewnętrznym – co nazywane jest homeostazą.
Metabolizm
Zmniejsza się szybkość metabolizmu, dlatego dobre nawyki żywieniowe stają się jeszcze bardziej istotne.
Wzrok
Ponieważ elastyczność soczewki oka ciągle spada zaczynamy odczuwać problemy z widzeniem. Pogarsza się widzenie nocne (dlatego dobre oświetlenie jest jeszcze ważniejsze) i rozróżnianie kolorów.
Słuch
Następuje stopniowe pogarszanie słuchu, gorzej słyszymy dźwięki o wysokich tonach. Mamy problem z rozumieniem słów, a dodatkowy hałas dookoła jeszcze go pogłębia. Bardzo istotne jest badanie słuchu jeszcze, gdy wydaje nam się, że dobrze słyszymy, bo tylko wtedy możemy dobrze dobrać aparat słuchowy.
Równowaga
Za zmysł równowagi odpowiedzialny jest błędnik, którego czynność pogarsza się wraz z wiekiem. Upadek dla osoby starszej może być bardzo niebezpieczny, a nawet skończyć się trwałym unieruchomieniem.
Serce i układ krążenia
Następuje spadek wydajności pracy serca i układu krążenia.
Płuca i klatka piersiowa
Płuca i klatka piersiowa tracą elastyczność, co zmiesza możliwości oddechowe. Zwiększa się podatność na choroby płuc, łatwiej się męczymy i szybciej występują zaburzenia związane z wysokością (już na poziomie 2000 m.n.p.m).
Nerki
Ponad 1 litr krwi przepływa w ciągu 1 minuty przez nasze nerki. W chwili 80 lat liczba nefronów jest o połowę mniejsza niż u młodej osoby, w związku z tym ilość oczyszczanego osocza spada o 50%. 80-letnia osoba jest bardziej podatna na odwodnienie.
Układ nerwowy i mózg
Wraz z wiekiem nasz mózg się zmniejsza na skutek zaniku komórek mózgu. Zmniejsza się też ilość neuroprzekaźników (substancji chemicznych przekazujących informacje pomiędzy neuronami). Udowodniono ze poprzez ćwiczenia umysłowe następuje zwiększanie się liczby połączeń międzykomórkowych.
Od 6o roku życia występują płytki starcze w korze mózgowej, tworzone przez zanikające komórki i produkty ich rozpadu. Następuje zmniejszenie przepływu krwi przez mózg.
Jak wykazują badania osoby starsze gorzej rozwiązują problemy, wydłuża się ich czas reakcji,
nie nadążają za zmianami kulturowo – społecznymi.
Osoby starsze nie lubią podejmować ryzykownych decyzji. Jednakże seniorzy, którzy pracują zawodowo dużo lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów niż osoby młode, łatwiej im odróżnić ważne zagadnienia od mniej istotnych. Potrafią lepiej zarządzać czasem i energia, łatwiej osiągają poczucie realizacji i spełnienia, mimo iż potrzebują potwierdzenia z otoczenia. Kobiety są bardziej zdecydowane, mężczyźni bardziej pasywni w dążeniach.
Sen i chrapanie
Osoby starsze narzekają na bezsenność, maja trudności w zasypianiu i budzą się w nocy. Chrapanie zdarza się częściej w starszym wieku. Przyczyną chrapania jest głownie niedrożność nosa i możne mu towarzyszyć krótkie zatrzymanie oddechu.
Najczęściej występujące schorzenia u osób starszych
Najczęściej występujące choroby i dolegliwości wśród osób starszych to:
Bóle stawów i kręgosłupa
Choroby sercowo-naczyniowe
Zawroty głowy, zaburzenia równowagi, upadki
Zaburzenia neurologiczne
Zaburzenia w oddawaniu moczu
Osłabienie widzenia
Osłabienie słuchu
Upośledzenie lokomocji
Uzależnienie od pomocy opiekuna
Niepełnosprawność intelektualna
Strona główna › Forum › Co się dzieje z naszym organizmem wraz z upływem lat
Ten temat zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 głos. Ostatnia aktualizacja: M. 9 lata, 12 miesiące temu.
Musisz być zalogowany, aby odpowiedzieć w tym temacie.