JAK STARZEĆ SIĘ AKTYWNIE I DOBRZE WYKORZYSTAĆ SWÓJ WIEK

Kategoria: Magazyn Zdjęcie do artykułu Jak starzec sie aktywnie magazynu Jesieni Wieku

Jakie są korzyści starzenia się?

Spójrzmy na problem starzenia się tylko z pozytywnej strony. Czy nie jesteśmy szczęściarzami mogąc żyć długo i aktywnie? Nasze spojrzenie na życie znacznie się rozszerzyło i pogłębiło. Patrzymy jak dorastają i zmieniają się kolejne pokolenia -  nasze dzieci, wnuki, prawnuki, a może nawet praprawnuki.

Jak nie być ciężarem dla innych i wykorzystać swój wiek i doświadczenie?

  • Bądź aktywny fizycznie i psychicznie.
  • Wybierz zdrowy styl życia – nigdy nie jest na to za późno– przejdź na zdrową dietę i żyj aktywnie, aktywność fizyczną dostosuj do swoich możliwości.
  • Podtrzymuj znajomości, spotykaj się regularnie z przyjaciółmi i bliskimi. Wychodź do kina, teatru. Zapisz się do klubu seniora.
  • Zapisz się na zajęcia w grupach, gdzie poznasz osoby w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach

np. na gimnastykę lub inną formę aktywności fizycznej czy lekcje obsługi komputera (jeśli masz zaległości) i internetu, w którym znajdziesz wiele ciekawych artykułów, potrzebnych informacji. Załóż konto e-mailowe i bierz aktywnie udział w forach internetowych (szczególnie tych skierowanych dla seniorów).

  • Wybierz się na wycieczkę z osobami w swoim wieku, korzystając z firm specjalizujących się w usługach i organizujących czas wolny dla seniorów.
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku pozwoli Ci nauczyć się tego, na co nigdy nie miałeś czasu.
  • Nigdy nie ryzykuj niepotrzebnie!

Jeśli nie czujesz się bezpiecznie za kierownicą, przenieś się na komunikację miejską. Jest ona znacznie tańsza i wygodniejsza pod wieloma względami. Możesz na przykład w autobusie czy pociągu poczytać ulubioną książkę.

  • Zabezpiecz dobrze mieszkanie, może już dawno nie zmieniałeś zamków w drzwiach.
  • Zastanów się co jesz, jakie leki bierzesz i jakie są ich działania niepożądane. Warto w tym celu skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.
  • Słuchaj innych i jeśli trzeba idź na kompromis, szczególnie jeśli chodzi o bliskich, którzy z pewnością coraz bardziej martwią się o ciebie i zależy im na tobie.
  • Zaangażuj się

Jeśli masz nadmiar czasu dobrze wykorzystaj go. Możesz spróbować pracować np. kilka godzin w tygodniu lub zaangażować się w wolontariat np. być opiekunem dzieci czy osób niepełnosprawnych, dawać korepetycje, pisać do magazynów artykuły i porady, wygłaszać ustnie wykłady, na których podzielisz się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.  Z pewnością Twoja wiedza i doświadczenie życiowe zostanie docenione, a cenne doradztwo przyda się wielu młodym i niedoświadczonym osobom. A ty skorzystasz finansowo, a także rozwijając swoje zainteresowania i rozszerzając horyzonty.

Znane osoby aktywne 60plus.

Przykładów osób angażujących się po 60 roku życia jest wiele. Poniżej tylko kilka przykładów.
Winston Churchill najbardziej aktywny był między 65 a 80 rokiem życia. Zasiadał w Izbie Gmin do 90 roku życia.
Margaret Thatcher została premierem Wielkiej Brytanii w wieku 54 lat i była nim do 65 roku życia. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku.
Królowa Anglii Elżbieta II ma 88 lat i jest jedną z najdłużej pełniących urząd przywódców państwowych w historii.
Jessica Tandy dostała Oskara za rolę najlepszej aktorki mając 80 lat.
Maryla Rodowicz 65-letnia, świetnie wyglądająca gwiazda polskiej sceny muzycznej wciąż nie schodzi ze sceny i nagrywa nowe albumy, które odnoszą komercyjny sukces. Na jej piosenkach wychowało się już kilka pokoleń Polaków.

Przykładów jest dużo więcej i wszystkie pokazują, że warto być aktywnym jak najdłużej.