Jaki rodzaj ruchu dla seniora?

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie do artykułu Jaki rodzaj ruchu dla seniora magazynu Jesieni Wieku

Prawie każdy z nas wraz z wiekiem odczuwa dolegliwości tj. bóle kręgosłupa czy strzykające stawy. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem jak najdłużej niezwykle istotna jest odpowiednio dobrana forma aktywności fizycznej. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj ruchu jest dla nas odpowiedni warto skonsultować się ze specjalistą, lekarzem lub fizjoterapeutą.

Klika najbardziej polecanych i bezpiecznych form aktywności ruchowej zostało przedstawionych w poniższym artykule.

Joga

Joga pochodzi z Indii, zajmuje się związkiem między ciałem, a umysłem. Samo słowo joga oznacza połączenie, jedność. U nas najbardziej rozwinięta jest jej gałąź zwana hatha-joga, czyli spokojne ćwiczenia uprawiane w celach zdrowotnych i relaksacyjnych.

Zajęcia z jogi pozwalają na kształtowanie sylwetki, prawidłowej postawy ciała, zmniejszenie bólu pleców, a także odmładzają nasz wygląd. Poza tym joga relaksuje i uwalnia od napięcia i stresu. Jogę może ćwiczyć każdy, jednakże niektóre ćwiczenia mogą być w naszym przypadku niewskazane lub wręcz przeciwnie, bardzo pomocne. Warto zatem wybrać dobrego instruktora i powiedzieć mu o naszych dolegliwościach i chorobach.

Pilates

Słowo pilates powstało od jego twórcy Josepha Pilatesa. To metoda zmierzająca do równowagi w ciele i dobrego samopoczucia. Ćwiczenia wykonywane są powoli, powtarzane kilka razy, przy spokojnej muzyce, wpływają pozytywnie na nasz wygląd i nastrój. Pilates pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, wzmacnia kręgosłup i mięśnie brzucha, likwidując ból. Ponadto działa relaksująco, uwalnia od stresu i pozwala na kontrolę oddechu. Nadaje się dla każdego, ponieważ ćwiczenia posiadają rożny stopień trudności i to my decydujemy, który jest odpowiedni dla nas. Jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, polecana także osobom starszym.

Aqua-aerobic

Aqua-aerobic, czyli ćwiczenia w wodzie to bezpieczna gimnastyka dla całego ciała. Efekty widoczne są już po miesiącu ćwiczeń. Żeby uprawiać aqua aerobik nie trzeba umieć pływać.

Sport ten szczególnie polecany jest osobom starszym, otyłym, po operacjach, cierpiącym na bóle kręgosłupa, na osteoporozę czy mającym problemy z układem krążenia. Jest to forma prawie bezurazowa, nie obciążająca dla układu ruchu, odpowiednia dla każdego, bez względu na wiek.

Zajęcia w wodzie:

  • zwiększają siłę i elastyczność mięśni
  • poprawiają wydolność i kondycję organizmu
  • doskonale kształtują sylwetkę
  • poprawiają oddychanie i krążenie
  • zmniejszają stres

Przeciwwskazaniem do aqua-aerobiku są choroby skórne, krótki okres po operacji, silna astma czy arytmia, a także przewlekłe infekcje. Jednak w przypadku wątpliwości zawsze warto poradzić się swojego lekarza.

Nordic walking

Nordic walking, czyli chodzenie z kijami to coraz bardziej popularny sport. Jest polecany praktycznie dla każdego, ponieważ kijki odciążają nasze stawy kolanowe i aktywują górne partie mięśniowe.

Możemy chodzić samemu, praktycznie wszędzie. Istnieją także firmy organizujące tego typu rekreację, których zaletą będzie pomoc instruktora, który z pewnością przyda nam się w prawidłowym doborze i używaniu kijków oraz skoryguje popełniane przez nas błędy. Poza tym zajęcia grupowe działają mobilizująco i dają nam okazję do poznania osób w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach.

Zajęcia nordic walking:

  • poprawiają kondycję i wydolność organizmu,
  • wzmacniają mięśnie, przez co pozwalają na zmniejszenie bólu pleców,
  • wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • pozwalają na zmniejszenie nadwagi
  • są polecane w profilaktyce i zapobieganiu osteoporozie
  • poprawiają sylwetkę
  • wzmacniają odporność
  • a poza tym sprawiają nam satysfakcję, zadowolenie i poprawiają nastrój

Sport ten polecany jest m. in. osobom z nadwagą, po kontuzjach, a także osobom starszym. Poza tym nordic walking jest ok 40% efektywniejszy od zwykłego chodzenia pod kątem spalania kalorii.

Do uprawiania go potrzebujemy tylko pary kijków, wygodnego ubrania i obuwia, no i oczywiście dobrego samopoczucia.

Regularna aktywność ruchowa z pewnością poprawi naszą sprawność oraz ogólną kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Zatem do dzieła.