Opiekun seniora. Jaka jest rola opiekuna osoby starszej?

Kategoria: Opieka i problemy osób starszych Zdjęcie.opiekuna.seniora.Rola.opiekuna.osoby.starszej.Magazynu Jesieni wieku.

     Jak podkreślają eksperci żyjemy coraz dłużej, niestety na starość stajemy się mniej samodzielni, a nasze rodziny stają wobec dylematu jak sobie z tym poradzić. Zmiany demograficzne związane ze starzejącym się społeczeństwem powodują wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze w domu, które dopiero zaczynają „raczkować’ w Polsce.

     Zatem opiekun osoby starszej, kim on właściwie jest? To nikt inny jak osoba zawodowo świadcząca pomoc seniorom. Rodzina nie jest w stanie zapewnić niezbędnej opieki osobie starszej, w związku z tym pomoc opiekuna wydaje się wręcz niezbędna. Eksperci zwracają uwagę, że najlepszym miejscem dla seniora jest jego własny dom
Opiekun może udzielić pomocy w określonych godzinach, na cały dzień, a nawet z zamieszkaniem, o ile jest taka potrzeba. Firmy oferują również opiekę seniora na weekendy, czy w czasie wyjazdów wakacyjnych rodziny.

Zakres usług opiekuńczych

     W zakres usług opiekuńczych wchodzą czynności dnia codziennego Dobierane są indywidualnie do potrzeb podopiecznego, w zależności od stanu zdrowia, towarzyszących chorób czy rodzaju niepełnosprawności.


W skład usług opiekuńczych mogą wchodzić takie czynności jak:

  • podstawowe usługi kosmetyczne i higieniczne tj. mycie, kąpanie, golenie
  • zmiana pieluchomajtek,
  • profilaktyka przeciwodleżynowa
  • pomiary ciśnienia, cukru
  • utrzymanie w czystości najbliższego otoczenia podopiecznego, w tym sprzątanie i mycie podłóg, łazienki, kuchni, pranie ubrań, prasowanie, gotowanie i podawanie posiłków, mycie naczyń,
  • robienie zakupów,
  • realizacja recept i pomoc w prawidłowym przyjmowaniu leków.
  • współpraca ze specjalistami świadczącymi usługi na rzecz osób starszych;
  • pomoc w umawianiu wizyt lekarskich i wsparcie logistyczne np. dojazd na umówioną wizytę lekarską,
  • wyprowadzanie psa, pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi
  • podstawowa pomoc w sprawach urzędowych

     Towarzyszenie osobie starszej i spędzanie z nią wolnego czasu to aktywizacja i mobilizacja seniora oraz utrzymanie jego samodzielności jak najdłużej. Wspólne wyjścia do kina, teatru, wyjazdy, czytanie gazet, książek, gra w karty, zachęcanie do wyjścia z domu, uczestnictwa w zajęciach organizowanych dla osób 65plus to niepozorny, lecz bardzo istotny aspekt mający pozytywny wpływ na samopoczucie seniora, a co za tym idzie jego stan zdrowia.

     Opiekun seniora powinien charakteryzować się odpowiednim charakterem. Bardzo duże znaczenie ma empatia i komunikatywność, a także konsekwencja, opanowanie, tolerancja, a jednocześnie wrażliwość, cierpliwość, odpowiedzialność i umiejętność współpracy. Dobry opiekun musi przede wszystkim lubić swoją pracę, umieć budować i dbać o pozytywne relacje z podopiecznym, jego rodziną i otoczeniem. Ważna jest umiejętność obserwacji i odpowiednia wiedza o podopiecznym, potrzebna do zauważenia w porę pogorszenia stanu zdrowia i zareagowania we właściwy sposób.

     Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych szkoleń, a nawet studiów (organizowanych nawet przez znane wyższe uczelnie) dla osób zainteresowanych pracą w zawodzie opiekuna osoby starszej. Opiekun musi mieć odpowiednią wiedzę, aby pomóc, a nie zaszkodzić.

     Opiekun nie zastąpi ani lekarza ani pielęgniarki ani rehabilitanta (których, w większości przypadków nie ma potrzeby zatrudniania w domu), może być jednak dużym, wręcz niezastąpionym wsparciem.