Witaminy. Przydatne informacje.

Kategoria: Zdrowie Zdjęcie magazynu Jesieni Wieku

Nazwa witamina (vitae amina – amina życia) została wprowadzona przez polskiego badacza Kazimierza Funk w 1911 roku. Witaminy to nic innego jak związki regulujące przemianę materii w naszym organizmie.

W serii artykułów o witaminach postaram się Państwu zaprezentować najważniejsze i najbardziej przydatne informacje na temat tych cennych związków.

Ogólnie witaminy dzielimy na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (należą tutaj witaminy A, D, E i K) i witaminy rozpuszczalne w wodzie (witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminy z grupy B, PP, C). Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach spożywane w nadmiernych ilościach mogą prowadzić do zatrucia (tzw. hiperwitaminozy).

Czasami zdarza się nam usłyszeć pojęcie prowitaminy, a oznacza to nic innego jak prekursor witaminy (substancja z której powstaje witamina w organizmie ludzi i zwierząt, przykładem są karoteny przekształcane w organizmie na witaminę A).

Witaminy wytwarzane są przez rośliny, natomiast człowiek ani zwierzę nie potrafi ich sam wyprodukować (z małymi wyjątkami). Ponieważ witaminy biorą udział w podstawowych procesach życiowych (co oznacza że nie możemy bez nich żyć) niezwykle istotne jest przyjmowanie ich z pokarmem w odpowiedniej ilości.

Brak witamin w organizmie lub ich niedobór prowadzi do zaburzeń zwanych hipowitaminozami (niedobór witamin) bądź awitaminozami (brak witamin). Spowodowane są one zbyt małym spożywaniem witamin z pokarmem lub zaburzeniami w naszym organizmie (takimi jak np. zaburzenia w wchłanianiu, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego).

Istnieją również związki o strukturze i budowie podobnej do witamin (tzw.  antywitaminy). Antywitaminy mogą występować w żywności, uniemożliwiają one właściwe działanie witamin.

Zapotrzebowanie organizmu na witaminy jest różne zależności m.in. od wieku, płci, istniejących chorób, przyjmowanych leków. Czasami ilości podawanych witamin wraz z dietą mogą być niewystarczające, dlatego warto wtedy uzupełnić witaminy poprzez preparaty zawierające witaminy, dostępne w aptekach bez recepty. Niestety preparaty te różnią się między sobą zarówno ceną jak i zawartością witamin i ich postacią (co ma wpływ na ich wchłanianie). Dlatego warto przed zakupem takiego preparatu skonsultować się z farmaceutą.

W tabeli przedstawione zostały grupy witamin wraz z ich nazwami.

Podział witamin....