Biegunka i jej leczenie

Kategoria: Zdrowie Magazyn Jesieni wieku. Biegunka i jej leczenie.

Biegunka to nic innego jak gwałtowne wypróżnienie nadmiernej ilości luźnego stolca.

Przyczyny biegunki.

Najważniejsze jest poznanie przyczyny biegunki, aby można było ja odpowiednio i skutecznie leczyć. Mogą być to:

  • wirusy
  • bakterie np. biegunka podróżnych
  • lęk i stres
  • leki np. antybiotyki, nadmierne dawki leków przeczyszczających (działających odwrotnie niż leki stosowane w biegunkach)
  • przewlekły stan zapalny jelit, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit

Przyczyny przedłużającej się biegunki mogą być błahe jak i bardzo poważne. Dlatego nie należy jej nigdy bagatelizować i w momencie, gdy trwa ona dłużej niż 2 dni należy udać się do lekarza.

Leczenie biegunki i leki stosowane w biegunce.

      Bardzo niebezpiecznym następstwem biegunki jest nadmierna utrata wody i elektrolitów, co prowadzi do odwodnienia organizmu, szczególnie niebezpiecznego dla małych dzieci i osób starszych.
       Łagodnej postaci biegunki nie leczy się, podaje się tylko elektrolity (np. preparaty Litorsal, Gastrolit, Orsalit) i nawadnia organizm.  Elektrolity należy odstawić w momencie, gdy biegunka ustąpi. Pojedyncze luźne stolce nie mają znaczenia, są najczęściej spowodowane infekcjami pokarmowymi, które same się eliminują.
      Dodatkowo warto zastosować probiotyki i prebiotyki (zobacz artykuł) występujące w jogurtach i licznych preparatach dostępnych w aptece bez recepty np. Enterol, Trilac czy Lacidofil. Można je podawać również zapobiegawczo.

Leków zatrzymujących biegunkę nie należy przyjmować samemu, bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one maskować chorobę i prowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii oraz do powikłań.

  • Jeżeli biegunka spowodowana jest zatruciem pokarmowym wywołanym toksynami bakteryjnymi to konieczne jest tzw. leczenie przyczynowe, czyli zabicie bakterii, które ją wywołały. Stosuje się tutaj lek o nazwie Nifuroksazyd oraz leki dostępne na receptę.
  •  Leki zapierające.  Działają one wyłącznie na objawy biegunki i stosuje się je krótkotrwale, jak już zostanie dokładnie wyjaśniona przyczyna biegunki.

Należą tutaj leki: Loperamid (Laremid, Stopperan – dostępne bez recepty)
Leków tych nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 2 dni. Są one też przeciwwskazane np. we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

  •  W lżejszych biegunkach można zastosować tzw środki ściągające. Są to związki taniny- tanalbina np. preparat Taninal oraz garbniki występujące w liściach borówki.
  • U dzieci bardzo dobre efekty przynoszą gotowana tarta marchew i tarte jabłko, które zawierają pektyny.
  • Leki adsorbujące, które jak sama nazwa mówi adsorbują (czyli pochłaniają) trucizny i toksyny bakteryjne. Wadą ich jest to, że pochłaniają oprócz toksyn także składniki pokarmowe, witaminy i leki, dlatego należy je stosować w odstępie 1-2 godzinnym pomiędzy podaniem innych leków.

Należy tutaj powszechnie stosowany węgiel leczniczy Carbo Medicinalis (tabletki lub niebrudzące kapsułki) i syrop pod nazwą Carbosal. Węgiel podaje się w dużych dawkach, jednorazowo po 12-16 tabletek na dobę. Stosuje się również związki krzemu np. Smecta, bezpieczny również dla małych dzieci.

      Jak nie mamy żadnego środka pod ręką możemy zaparzyć mocną, czarną herbatę lub wypić Coca-colę. Obie działają zapierająco.