Odżywianie osób starszych. Otyłość i niedożywienie u seniorów.

Zdjęcie odżywania osób starszych firmy jesień Wieku

Coraz większym problemem staje się nieprawidłowy stan odżywienia osób starszych. Przyczyną tego stanu są fizjologiczne zmiany zachodzące w naszym organizmie wraz z wiekiem i nieodpowiedni do potrzeb seniora jadłospis, a także czynniki ekonomiczne (ubóstwo), psychologiczne (stres, depresja) i społeczne (samotność). Z czynników fizjologicznych należy wymienić zmiany endokrynologiczne i neurologiczne, a także zmiany w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, zmniejszone wydzielanie enzymów trawiennych, trzustkowych i śliny, spadek masy mięśniowej i motoryki przewodu pokarmowego, zanik kubków smakowych i nieprawidłowy stan uzębienia.


Wskaźnik BMI

Bardzo przydatny w rozpoznaniu niedożywienia bądź nadwagi osoby starszej jest tzw. wskaźnik BMI (Body Mass Index). Więcej na temat indeksu BMI oraz sposobu jak obliczyć BMI można przeczytać w artykule. Zobacz artykuł ”Jak sprawdzić czy nie masz nadwagi?”.
O otyłości mówimy, gdy wskaźnik BMI wynosi >30kg/m2, o nadwadze >25kg/m2, natomiast o niedożywieniu <18kg/m2. Każdy z wymienionych przypadków stanowi czynnik zwiększonej śmiertelności wśród osób po 65 roku życia.

Otyłość osób starszych

Otyłość występuje w większości u seniorów mieszkających w warunkach domowych. Prowadzi do poważnych zaburzeń metabolicznych (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy).
Otyłości seniorów nie leczy się farmakologicznie. Zalecane jest natomiast zmniejszenie spożycia kalorii, zwiększenie spożycia białka pełnowartościowego (w tym celu zaleca się poradę dietetyczną), przyjmowanie odpowiedniej dawki wapnia i witamin (dobrze jest w tym celu skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą) oraz odpowiednią aktywność fizyczną (forma ćwiczeń powinna być dobrana przez rehabilitanta osoby starszej, a o jej przestrzeganie może dbać osoba bliska bądź opiekunka seniora).
Warto zaznaczyć, że otyłość nie wyklucza niedoborów składników odżywczych.


Niedożywienie osób starszych

Niedożywienie najczęściej występuje u osób starszych przebywających w szpitalach i domach opieki społecznej, a także u przewlekle chorych (m.in. na nowotwory, choroby neurologiczne i psychiczne, endokrynologiczne, czy przewodu pokarmowego). Jest w dużym stopniu związane z przyjmowanymi lekami. Znaczny wzrost niedożywienia obserwuje się u osób po 90 roku życia.
Niedostateczna podaż składników odżywczych, minerałów i witamin w diecie wiąże się z ograniczoną sprawnością ruchową, jest także przyczyną pogorszenia jakości życia, opóźnia powrót do zdrowia i przyczynia się do zwiększonej śmiertelności.


Odpowiednia dieta seniora

Zatem wobec stałego wzrostu liczby osób starszych w społeczeństwie niezwykle istotne staje się wykrywanie i leczenie otyłości oraz niedożywienia. Natomiast zapobieganie wystąpieniu tych stanów wiąże się ze zmianą stylu życia seniorów. W tym celu niezwykle istotna jest konsultacja z dietetykiem, który zaplanuje prawidłowy jadłospis dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu, uwzględniając wiek, towarzyszące choroby, aktywność fizyczną czy specyficzne upodobania osoby. Zaplanowanie prawidłowego jadłospisu przez specjalistę to najlepszy sposób na ilościowe i jakościowe dostosowanie posiłków do indywidualnych potrzeb organizmu. Dodatkową zaletą jest fakt realizacji tego typu usług przez specjalistyczne firmy oferujące opiekę nad osobami starszymi w domu. Zachęcam do zapoznania się z ofertą firmy Jesień Wieku z Warszawy.

Aktywność fizyczna osób starszych

Niezwykle istotnym czynnikiem w zapobieganiu i leczeniu otyłości u osób starszych jest aktywność fizyczna. Powinna być dopasowana do potrzeb osób w wieku 60+. Może być ona prowadzona zarówno w formie zajęć grupowych, jak również indywidualnie w domu pod okiem opiekunki bądź fizjoterapeuty (szczególnie dotyczy to osób starszych, wstydzących się swojej otyłości). Zajęcia takie powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, najlepiej osoby doświadczone w rehabilitacji seniorów a zakres ćwiczeń dopasowany do wieku, chorób i sprawności seniora. To doskonały sposób na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, dobre samopoczucie i samozadowolenie wspomaganie i profilaktykę w takich chorobach, jak choroby zapalne i reumatoidalne stawów, otyłość, miażdżyca, cukrzyca, a także zachowanie niezależności seniora. Dodatkową zaletą zajęć grupowych jest kontakt z innymi osobami w podobnym wieku, a co za tym idzie doskonały środek na utrzymanie więzi międzyludzkich i integrację społeczną osób dojrzałych. Firmy oferujące aktywizację fizyczną osób starszych oraz rehabilitację proponują zajęcia w grupach od 5 do 10 osób. Może być to profilaktyka bólów kręgosłupa skierowana dla seniora, któremu dokucza ból w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowo – krzyżowym lub ćwiczenia ogólnokondycyjne, ogólnousprawniające, dla lepszego samopoczucia i zapobiegania bólom ze strony kręgosłupa. Zachęcam do zapoznania się z ofertą firmy Jesień Wieku z Warszawy.

Zatem odpowiedni styl życia, a często jego zmiana prowadzi do zmniejszenia nie tylko otyłości, ale także innych problemów powszechnie dotykających osoby starsze.